9-Б

29.04.2020  

Доброго дня, шановні учні. Ознайомтесь з новим матеріалом. Сьогодні ми з вами продовжуємо тему попереднього уроку.  Домашнє завдання знайдете в кінці цього уроку!


Тема: Поширення мистецтва музеї, галереї, 

бібліотеки(продовження)


   Здавна люди  цікавили   книжки, тому  почали  створювати  бібліотеки. З великою  повагою  їх  називали  "храмами  мудрості".


Бібліотека - культурно- освітній  заклад, що комплектує, зберігає друковану  продукцію, популяризує писемну  культуру. Виконує інформаційну,  освітню, видавничу функції. 

   Легенди донесли до нас відомості  про бібліотеки стародавнього світу. 


    Перші  бібліотеки  збирали глиняні  таблички з оригінальною  формою письма - клинописом (Ассирія, Вавилон), потім  папірусні   сувої (Єгипет), а згодом - і паперові  книги  в  монастирях, університетах.  У період античності  з'являється  слово "бібліотека" (від гр. biblion - книга і theke - сховище) і виникають, власне бібліотеки.


Александрівська  бібліотека (Єгипет)


Зберігала  пам'ятки  культури, що збирали  звідусюди  впродовж багатьох  століть . На цих скарбах  формувалися  покоління  давньогрецьких  мислителів.  

   Але  під  час війни і пожеж  зібрання  майже повністю було  знищено, зокрема папіруси давніх єгиптян, які містили цінну інформацію про зародження людської цивілізації. 



Конкурувати з Александріською  бібліотекою могла тільки Пергамська бібліотека, яка складалася з 4 залів. Коли єгипетські  правителі, побоюючись суперництва, заборонили вивозити папіруси за межі країни, винахідливі пергамці  знайшли власний спосіб  записувати інформацію  на спеціально обробленій шкірі  тварин - пергаменті. У вирії історії обидві древні бібліотеки канули у вічність. 


   Символічна архітектура будівлі - сонячний годинник  піднімається від землі, ніби сходить сонце знань. 


    Однією з найстаріших в Європі вважають бібліотеку абатства Сант-Галлен в Швейцарії. 

Бібліотека Сант-Галленського абатства – бібліотека внесена до Списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО завдяки своєму унікальному інтер'єру і колекції рідкісних манускриптів. При вході можна побачити напис грецькою «Аптека душі». Цінні музичні рукописи тут публікувалися як факсиміле (точне відтворення оригіналу).
        

   Найдавніша приватна бібліотека в Китаї, що збереглася до нашого часу – Павільйон Тянь-ї   
 Павільйон Тянь-ї – вона заснована чиновником епохи Мін (ХVІ ст.). За її образом побудовано сім імператорських бібліотек. Нині тут створено музей з експозиціями китайського живопису і каліграфії.

   Бібліотека монастиря Віблінген – зал бібліотеки, оздоблений колонами, алегоричними дерев'яними скульптурами і фресками на стелі, виглядає як суцільний витвір примхливого  мистецтва  рококо.
   Виходу бібліотек за межі монастирів сприяли європейські університети, найстаріший із яких - Болонський в Італії (1088).  
Бодліанська бібліотека – одна з найважливіших бібліотек університетського комплексу Оксфорда заснована ще у XVI ст. Вона оскаржує у Ватиканської право називатися найстарішою в Європі, а у Британської – титул найбільшого книжкового зібрання країни. 

 Світову славу університету в Мехіко принесли знамениті архітектори і художники Альфаро Сікейрос і Дієго Рівера, які прикрасили стіни Центральної бібліотеки й ректорату муралами. ЮНЕСКО  оголосило  університетське містечко  обєктом Світової  падщини.

Мурал (англ. – фреска, ісп. – стіна, мур) 
- різновид монументально-декоративного малярства, що виконується безпосередньо на стіні.


Найбільшою у світі є бібліотека Конгресу США. Вона містить понад сотню мільйонів одиниць 470 мовами світу, з-поміж яких чимало унікальних.

  
В Україні найбільшими вважають Національну бібліотеку України ім. В.Вернадського, яка входить до десяти найбільших національних бібліотек світу, 
Національну парламентську бібліотеку України, наукові бібліотеки у Львові, Одесі, Харкові, Чернівцях, Острозі тощо.


   Вітчизняні бібліотеки є унікальними сховищами колосальної кількості книг, газет і журналів, нот, інших джерел інформації, які комплектують насамперед українськими виданнями. Національні бібліотеки ведуть міжнародний книгообмін з книгозбірнями багатьох країн світу.




Бібліотека Острозької академії, України







   У сучасному світі, коли відбувається цифрова революція, дедалі популярнішими стають електронні бібліотеки. Найбільшою з них заслужено визнано The Google Books (оброблено близько 20% всіх існуючих книжок, здійснюється їх переклад 480 мовами).
    На звання найцифрованішої претендує бібліотека Кембриджського університету, яка першою має намір усі свої фонди перевести в електронний формат.





   З діяльністю музеїв і бібліотек пов'язані благодійність (піклування, покровительство, спонсорство) і меценатство. Благодійність у галузі мистецтва зазвичай характеризують як меценатство.




Меценат - багатий покровитель наук і мистецтв, особа, що безкорисливо підтримує матеріально розвиток культури, освіти, гуманітарну сферу.



  Славнозвісні українські меценати – це люди, які підтримували фінансово українську культуру, допомагали будувати храми, опікувалися долею митців. (родини Разумовських та Терещенків)



Домашнє завдання:


-Виконайте тестову роботу по темі минулого та цього уроку, не забудьте вказати своє прізвище та ім'я. 







Шановні учні ! Якщо у вас виникли  деякі запитання,  для консультації  ви можете звертатись : писати на   електронну пошту 

margoha75689@gmail.com )  або на Вайбер    +380994542508 .

Комментариев нет:

Отправить комментарий