4 клас

30.04.2020 

 Доброго дня, шановні учні. 

Сьогодні я пропоную вам познайомитись з музичною культурою нових  країн, послухати пісні цих країн та  розучити, поспівати нову пісню.

Тема:"Мелодії загадкового Сходу"

(Загадкові Індія, Китай  і  Японія)

Кита́й   — культурний регіон і стародавня цивілізація Східної Азії.  
   Китай належить до  найбільш  прадавніх цивілізацій, яка увібрала  у себе велику кількість держав та культур впродовж  6 тисяч років.

   Важливе значення надавалося у Стародавньому Китаї музиці як вираженню внутрішнього світу людини.
   Давні китайці приділяли значну увагу спокою та гармонії з природою. Для досягнення такого стану вони використовували глибоку і красиву музику. 
  


   Китайський ієрогліф «музика» має значення «радість», «насолода», "щастя". Він складається з двох частин: дерево (внизу) і натягнуті на ній струни (нитки, вгорі). 
   Дуже цінним музичним інструментом вважалися гуцінь (цитра, щипковий інструмент) і ерху (китайська скрипка), оскільки вони здатні створити музику, що виходить за рамки буденного світу, можуть очистити від поганих думок і зробити людину шляхетною. 






    
Гуцінь - семиструнний щипковий музичний інструмент. 





Ерху -  китайська скрипка, двострунний смичковий  інструмент




   Творчість китайського народу багата на оригінальні пісні й  танці. Пригадайте  балет П.Чайковського "Лускунчик". Друга  дія відбувається в Королівстві солодощів. На святі танцюють всі: шоколад, кава та чай, — утворюючи веселий дивертисмент, тобто розваги. 

Дивертисмент — це танцювальна сюїта, яка складається із сольних танцювальних номерів в опері чи балеті.
   Кожен танець має свою назву: арабський танець (кава), китайський танець (чай), іспанський танець (шоколад) тощо. Китайський танець у «Лускунчику» жвавий і веселий.


Слухання: Китайський  танець із балету «Лускунчик».






  •  Який інструмент виконує мелодію?
  •  Який характер танцю?
Япо́нія  — держава в Східній Азії.  Офіційна назва — Япо́нська Держа́ва. 




 Розташована на Японському архіпелазі, у північно-західній частині Тихого океану.  Столиця — Токіо. Одна з найбільш технологічно розвинутих країн світу.


   Викликає захоплення мистецтво японських майстрів: живопис, архітектура, література, театр і декоративне мистецтво (наприклад, ікебана – вміння складати квіткові композиції, бонсай – вирощування карликових кімнатних дерев). 

 Дуже складною є японська писемність. Основу її складають ієрогліфи, запозичені в китайців і пристосовані до особливостей японської мови. Щоб прочитати газету, потрібно знати біля 2 тис. знаків, а взагалі їх більше 10 тис. 

   Японська музика чимось схожа на китайську. Дуже давно японці навчалися музиці в Китаї, звідти і привезли додому чимало музичних п’єс.




В Японії існує особливий музичний стиль - «театр но». Це поєднання музики, танцю, поезії. Актори під барабанні ритми промовляють вірші і танцюють, а музиканти акомпанують їм на флейтах і струнних інструментах - сямісенах.
  Коли відомий композитор Дмитро Кабалевський відвідав Японію, він був вражений красою її природи  та пісень. Особливо йому припала до душі пісня "Вишня", на мелодію якої він написав варіації.

Японська народна пісня "Вишня" 

Слухання Д.Кабалевський "Варіації на тему японської народної пісні"

- Як відбувається інтонаційний розвиток японської мелодії у варіаціях?

- Як змінюється  характер інтонації?

Респу́бліка І́ндія — країна в Південній Азії.


   Індійська музика є однією з найдревніших і самобутніших музичних культур. Вона тісно пов'язана з рухом, словом, жестом.



   Індійські пісні й танці зазвичай  супроводжуються  грою на ударних  інструментах - барабанах, бубнах, грою на сітарі.



Сітар - індійський семиструнний щипковий інструмент

Розучування індійської народної пісні "Прогулянка з батьком"



Текст Пісні
Прогулянка з батьком

Індонезійька народна пісня
1. Біжить дорога дальняя,Ллє з неба сонце жар.Зібравсь сьогодні рано яІз татком на базар.Візок скрипить колесами,Конячка тупотить.Співаєм пісню веселоПід цокання копит.Дуг-діг-даг-діг, дуг-діг-даг-діг,Дуг-діг-даг-діг, дуг!Дуг-діг-даг-діг, дуг-діг-даг!Під цокання копит.

2. Татусь дозволив правити,У руки віжки дав.Сам раджа міг би заздрити,Якби про це він знав.Бо я не гірш від раджів тихУмію править сам,І пісеньку не гірш від нихЯ заспіваю вам!Дуг-діг-даг-діг, дуг-діг-даг-діг,Дуг-діг-даг-діг, дуг!Дуг-діг-даг-діг, дуг-діг-даг!Я заспіваю вам!


Виконання  індійської народної пісні "Прогулянка з батьком" 


Комментариев нет:

Отправить комментарий